Nissan LEAF je už štvrtý rok za sebou najpredávanejším elektromobilom v Európe

Nissan LEAF je už štvrtý rok za sebou najpredávanejším elektromobilom v Európe

NISSAN LEAF JE UŽ ŠTVRTÝ ROK ZA SEBOU NAJPREDÁVANEJŠÍM ELEKTROMOBILOM V EURÓPE

● Vozidlo vyrábané v Európe zrýchľuje tempo - predaj v roku 2014 prekonal výsledky z roku 2013 o 33 %
● S podielom 26 % je Nissan LEAF lídrom rýchlo rastúceho trhu s elektromobilmi
● Predaj rastie vďaka mohutnej propagácii zo strany zákazníkov - miera odporúčania u nich dosahuje 95 %

Rýdzo elektrické vozidlo Nissan LEAF pokorilo vlastný rekord na poli predaja. Za rok 2014 zaznamenalo nárast o 33 percent oproti predchádzajúcemu roku a so 14 658* predanými vozidlami mu na rastúcom trhu s elektromobilmi patrí viac ako štvrtinový podiel.

V uplynulom roku sa Nissan LEAF na trhu s elektromobilmi stretol s doteraz nevídaným počtom nových modelov. Zo súboja vyšiel ako líder tak v celosvetovom meradle, ako aj v Spojených štátoch a Európe. Rodinný elektromobil vlani štvrtýkrát za sebou dominoval európskym rebríčkom predaja vozidiel s nulovými emisiami.

Guillaume Cartier, senior viceprezident spoločnosti Nissan Europe pre predaj a marketing, vysvetľuje nárast predaja takto: „Vidieť, aký vplyv na naše predajné štatistiky má ústne podanie. Plných 95 percent našich zákazníkov totiž svoje vozidlo s radosťou odporúča známym a 50 percent z nich uvádza, že sa k vozidlám so vznetovým alebo zážihovým motorom už nikdy nevráti. V spojení s rastúcim povedomím vodičov elektromobilov o výrazných úsporách prevádzkových nákladov je práve táto silná propagácia dôvodom, prečo predaj Nissanu LEAF naďalej rastie."

Cartier ďalej dodáva: „Údaje z nášho systému telematiky CarWings** ukazujú, že vodiči Nissanu LEAF najazdia ročne viac ako 16 500 kilometrov, čo o 40 % prekonáva európsky priemer vozidiel so vznetovými alebo zážihovými motormi. Z uvedených údajov vyplýva, že LEAF je v mnohých domácnostiach hlavným vozidlom a mení názor zákazníkov na elektromobily."

Nissan LEAF bol na európsky trh uvedený začiatkom roka 2011 a v polovici roka 2013 nasledovala jeho prepracovaná verzia, ktorá priniesla viac ako 100 vylepšení na základe ohlasu zákazníkov. Nissan LEAF sa vyrába v britskom Sunderlande a jeho batérie vznikajú v novom závode, ktorý bol v rovnakej lokalite vybudovaný špeciálne na tento účel. V júni 2014 bolo na trh uvedené úplne elektrické ľahké úžitkové vozidlo Nissan e-NV200. Vyrába sa v Barcelone a jeho batérie pochádzajú tiež zo Sunderlandu.

* Údaj zodpovedá súčtu predaných vozidiel Nissan Leaf podľa oficiálnych národných štatistík v Európe. Podľa interných štatistík automobilky Nissan dosiahli v roku 2014 predaje Nissanu Leaf 15 096 vozidiel.

** Európski majitelia vozidla Nissan LEAF najazdia ročne o 40 percent viac (16 588 km), než je európsky priemer pre vozidlá s tradičným vnútorným spaľovacím pohonom (11 539 km). Priemer je vypočítaný z ročnej priemernej štatistiky pre konkrétny trh z roku 2013 s využitím údajov zo Spojeného kráľovstva, Francúzska, Španielska, Talianska, Švédska a Nórska. Údaje za jednotlivé štáty boli vážené, aby sa zistil európsky priemer. Do európskeho priemeru nie je zahrnutá nemecká štatistika, keďže nie sú k dispozícii nespracované údaje a všetky uvedené priemerné číselné údaje o kilometroch predstavujú len odhad.

Zdroj: Nissan Slovensko

Tagy NISSAN